Ječné lívance

20–25 lívanců

Ingredicence

- 250 g ječné celozrnné mouky Probio
2 lžíce bio sušeného droždí (dm drogerie) nebo cca 100 g chlebového kvásku
2 lžičky strouhané citronové kůry z biocitronu
400 ml mléka – bio kravského, nebo já dávám rýžový či mandlový nápoj Isola Bio
1 domácí nebo biovejce
3 lžíce obilného nebo javorového sirupu
špetka soli
tuk na smažení lívanců – kokosový olej, ghíčko, sádlo
nebo slunečnicový bio olej na smažení
kvalitní džem nebo povidla
bio tvaroh, rozinky a med, popř. javorový sirup

Varianta s droždím

  1. Smíchejte mouku se sušeným droždím a citronovou kůrou. Sušené biodroždí vykyne, aniž byste museli dělat kvásek, jako děláte z čerstvého droždí.
  2. Poté přimíchejte teplé mléko, vejce, 3 lžíce rýžového nebo javorového sirupu a špetku soli a promíchejte. Nechte v teple alespoň půl hodiny až hodinu vykynout.
  3. Pokud máte raději čerstvé droždí, rozdělejte si tradičním způsobem kvásek z 15 g droždí, lžíce obilného sirupu nebo cukru, lžíce mouky a 50 ml teplého mléka, nechte vykynout.
  4. Mezitím si připravte kvalitní povidla, džemy a sladký tvaroh – smíchejte ho s omytými rozinkami, troškou citronové kůry a pravou vanilkou a oslaďte medem nebo javorovým sirupem.
  5. Lijte na rozehřátou pánev s olejem a smažte po obou stranách dozlatova. Podávejte s tím, s čím máte lívance rádi a co vám sezóna nabízí.

Varianta s kváskem (lze i bez vajec)

Kvásek smíchejte se všemi ingrediencemi kromě vajec. Vzniklé řídké těsto zakryjte utěrkou a nechte kynout. Podle teploty místnosti to bude trvat kolem 3–5 hodin. Před smažením vmíchejte vejce, ale není to nutné, lívance se podaří i bez vejce. Můžete těsto nechat kynout i déle, třeba celou noc, abyste měli lívance k snídani. Pak je lepší nechat ho zakryté v lednici a vyndat asi 30 minut před smažením, promíchat s vejcem a v pokojové teplotě nechat dokynout.