Salát se špaldovým kernottem a žampiony

4–5 porcí / vegan

Recept Davida Šaška

Ingredience

- 300 g českého špaldového kernotta v suchém stavu (tj. cca 600–650 g vařeného)
- 5 lžic (tj. cca 50 ml) oleje na opékání zeleniny (sezamový nebo bio na smažení)
- 100 g mrkve, nakrájené na nudličky
100 g celeru, nakrájeného na nudličky
50 g řapíkatého celeru, nakrájeného na širší plátky
50 g červené cibule, nakrájené na proužky
100 g žampionů, nakrájených na široké plátky
15 g oloupaného, najemno posekaného čerstvého zázvoru
2 lžíce přírodního cukru nebo rýžového biosirupu
3–4 lžíce bílého vinného octa
2 lžíce sezamového oleje na dochucení
sůl a čerstvě mletý černý pepř k dochucení
velká hrst hladkolisté petržele

Postup

  1. Kernotto promyjte a uvařte v 600 ml vody s troškou soli cca 25–30 minut. Nechte ještě chvíli dojít pod pokličkou. Máte-li čas, můžete ho nechat hodinu (klidně i více) před vařením namočené ve vodě, ve které budete kernotto vařit, ale není to nutné, jen pak rychleji změkne.
  2. Očistěte zeleninu a nakrájejte na jemné plátky či nudličky (ideálně na stejné tvary). Mrkev a celer můžete škrabkou krájet na jemné plátky.
  3. Do prostorného hrnce či pánve nalijte olej, nechte rozpálit a všechnu zeleninu rychle a krátce restujte tak, aby zůstala křupavá, včetně žampionů. V závěru přidejte na jemné kostičky posekaný zázvor, cukr nebo sirup, ocet a sůl a výrazně dochuťte.
  4. Odstavte z ohně a smíchejte s vařeným vlažným kernottem. Pak vše znovu dobře promíchejte a případně ještě dochuťte solí a octem a troškou za studena lisovaného sezamového oleje (nebo jiného kvalitního oleje, ale sezamový se chuťově velmi hodí).
  5. David salát obvykle zchladí a poté do něj vmíchá hrubě posekanou plochou petržel. Můžete ale servírovat i teplé jako jídlo nebo přílohu, navrch posypané zelenými natěmi a květy lichořeřišnice.