Cuketová koprovka s jáhlami 

5–6 porcí / lze servírovat jako vegan (pokud použijete jen olej a místo vajíčka dáte opečené marinované tofu) / bez lepku

Naučíte se zahušťovat jáhlami a zeleninou

Tuhle polévku vařím celé léto, a zatím chutnala úplně všem. Vlastně všichni, co ji ochutnali, po mně chtěli recept. Tady je! Vždy když tuhle polévku vařím a pak vidím, jak dětem i dospělým chutná, mám velkou radost. Radost z toho, že všem prospěje mnohem více než běžná koprovka či jiná krémová polévka, která je vlastně jen bílou moukou zahuštěná voda se smetanou a nekvalitním octem…

Pro tělo opravdu nic moc. Naopak tento recept je plný zdravé zeleniny a jáhel.

Ingredience

- 1 kg světlé zeleniny v biokvalitě nebo z dobrého zdroje
(600 g oloupané cukety, 200 g cibule, 200 g brambor)
3 lžíce přepuštěného másla (www.ceskeghicko.cz) nebo olivový olej a kousek másla
50 g opraných a okapaných jáhel (například z dm drogerie nebo bioweb.cz)
1,5 l vody
2 lžičky mořské soli
3 kuličky pepře
2–3 lžíce umeocta (běžně koupíte v prodejnách zdravé výživy)
- velká hrst čerstvého kopru

Možnosti k dochucení

- 100 ml smetany na vaření nebo kousek másla
- vajíčko natvrdo, ztracené vejce nebo kostičky marinovaného tofu

Postup

  1. Očistěte si veškerou zeleninu a nakrájejte ji na velké kusy.
  2. Jáhly properte a nechte okapat v cedníku.
  3. Na přepuštěném másle a na mírném ohni pomalu opékejte osolenou zeleninu cca 5–10 minut, přidejte jáhly a také je za stálého míchání mírně osmahněte.
  4. Poté zalijte horkou vodou, osolte, přidejte pepř a vařte cca 15–20 minut. Všechna zelenina i jáhly by měly být měkké.
  5. Rozmixujte výkonným ponorným mixérem do hladkého krému a poté polévku propasírujte přes síto, aby byla úplně jemná. (Pokud máte supervýkonný mixér, starost s pasírováním odpadá.)
  6. Teď máte hotový jemný zeleninovo-jahelný krém, který dochutíte umeoctem, koprem, kouskem másla či ghíčka, případně můžete přidat také smetanu, není to ale vůbec nutné. Dle potřeby ještě dolaďte solí či čerstvě mletým pepřem.
  7. Servírujte s vajíčkem natvrdo, ztraceným vejcem nebo s kostičkami opečeného marinovaného tofu.

Obměna

Tuhle zeleninovou krémovou polévku lze skvěle dochucovat nejen koprem, ale také křenem či česnekem a čerstvými bylinkami. Místo cuket můžete na podzim použít jiné druhy bílé zeleniny, jako je třeba bílá část pórku, petržel nebo pastinák, a dochutit křenem a umeoctem.